Płatki kukurydziane, zdrowe czy nie?

Przez wiele lat w naszym społeczeństwie pokutował mit o korzyściach zdrowotnych płynących z regularnego spożywania płatków kukurydzianych. Stanowiły one podstawę pożywnego śniadania na niejednym Polskim stole. Czy jednakże naprawdę są one aż tak zdrowe?

Okazuje się, że niestety nie. Na niekorzyść opisywanego produktu spożywczego przemawia przede wszystkim ponadprzeciętnie wysoka dawka cukru. W przypadku niektórych dostępnych na półkach sklepowych płatków przekracza ona nawet ilość cukru zawartego w tak popularnych przekąskach jak czekolada, ciastka, czy lody.

Jest to spowodowane obecnością niepożądanych składników w tym popularnym daniu śniadaniowym. Są to przede wszystkim sacharoza, glukoza, jak również ekstrakt słodowo-jęczmienny. Co prawda nadają one płatkom kukurydzianym niezwykłego smaku i aromatu, jednakże nie pozostają one w żadnym wypadku obojętne dla naszego organizmu. Jak twierdzą lekarze, ich regularne spożywanie może doprowadzić do przyspieszonego odkładania się w ciele tkanki tłuszczowej, co z kolei jest pierwszym krokiem do otyłości oraz związanych z nią chorób metabolicznych (nadmienić należy tu przede wszystkim cukrzycę).
Nadmienione cukry legitymują się także relatywnie niskim indeksem glikemicznym, stawiającym pod znakiem zapytania przekonanie o ich doskonałych właściwościach odżywczych. Niska wartość nadmienionego wskaźnika dietetycznego oznacza, iż po spożyciu płatków co prawda odczuwać będziemy przez pewien czas sytość, jednakże dosyć szybko zostaną one przez nasz organizm przetrawione.

Konieczne więc stanie się skonsumowanie kolejnego posiłku. Składniki zawarte w płatkach kukurydzianych zaostrzają apetyt na kolejną słodką przekąskę, negatywnie wpływającą na nasz poziom cholesterolu we krwi. W połączeniu z relatywnie wysoką ilością soli zawartą w produkcie, która to powodować może zaburzenia trawienia, otrzymujemy niemalże gotową receptę na nadwagę. Ostatnim z minusów płatków kukurydzianych jest wysoka zawartość sodu.

Pamiętać należy, że w naszej diecie bardzo często jest go o wiele za dużo, szczególnie z uwagi na fakt, że znajduje się on w tak uwielbianych przez nas produktach spożywczych jak: przetwory mięsne, sery, chrupki kukurydziane, czy też białe pieczywo.
Dietetycy uważają, iż płatki kukurydziane warto spożyć od czasu do czasu, aby dostarczyć ciału węglowodanów, jednakże o wiele lepiej zrobimy zastępując je w codziennej diecie produktami na bazie otrębów, owsa, czy pszenicy. Dzięki znacznym ilościom zawartego w nich błonnika, czuć się będziemy nasyceni przez długi okres czasu, jednocześnie nie bombardując swojego organizmu cukrem, sodem i solą.

Nie zapominajmy, że wspomniane powyżej składniki płatków znajdziemy także w innych kukurydzianych produktach spożywczych, a więc chrupkach, kaszkach dla dzieci, czy gotowych naleśnikach. Pragnąc zmaksymalizować płynące z ich konsumpcji korzyści, doprawmy je owocami i warzywami będącymi źródłem witamin, mikroelementów i minerałów.

Zdrowe płatki kukrydziane sklep mariodelitakesy.pl