Czy zielona herbata jest zdrowa?

zielona herbata

Na różnorodnych portalach poświęconych zdrowej żywności wielokrotnie poruszany jest temat korzystnych dla naszego zdrowia napojów, które to spożywane powinny być w miarę możliwości regularnie. Figurują wśród nich przede wszystkim: woda źródlana, mieszanki owocowe, soki naturalne…oraz zielona herbata. Co sprawia, że ta ostatnia zajmuje tak wysokie miejsce w rankingu zalecanych napojów?

Powodów tego faktu jest wiele, na pierwszy plan wysuwają się jednakże jej właściwości odchudzające zielonej herbaty. Przy regularnym spożyciu, herbata zielona przyspiesza pracę metabolizmu, sprawiając że po wypiciu szklanki napoju po obfitym posiłku nie tylko nie będziemy czuć się ociężali, ale dodatkowo szybko poczujemy ochotę na kolejną przekąskę. Napój ten ma także działanie moczopędne, co z kolei przekłada się na efektywne oczyszczanie nerek oraz usuwanie z nich niepożądanych toksyn.

W tym miejscu warto nadmienić, że osoby regularnie spożywające duże ilości zielonej herbaty pić powinny także co najmniej litr wody dziennie, jako że pierwszy ze wspomnianych napojów skutecznie usuwa wodę z organizmu, zarówno poprzez mocz jak i przez pot. Niezbędnym staje się więc jej możliwie najszybsze uzupełnianie.

To jednak nie wszystkie istotne właściwości bohaterki naszego dzisiejszego artykułu. Jak wynika z badań ekspertów, może ona przedłużyć nasze życie oraz zminimalizować symptomy procesu starzenia się. Eksperymenty naukowe dowiodły, iż częste picie zielonej herbaty uzupełnia braki polifenoli w organizmie, zabezpieczając go przed tak groźnymi problemami zdrowotnymi jak choroba Alzheimera, demencja starcza, czy choroba Parkinsona. Co więcej, przeciwutleniacze zawarte w napoju pozytywnie wpływają na wygląd oraz ogólną kondycję naszej skóry.

Antyoksydanty zapobiegają powstawaniu przebarwień na skutek działania promieni słonecznych oraz opóźniają pojawianie się niepożądanych zmarszczek. Dietetycy rekomendują spożywanie zielonej herbaty także osobom zmagającym się z cerą trądzikową lub tłustą, jako że opisywany napój skutecznie ją oczyści i zapobiega powstawaniu zmian skórnych czy też – nadmiernej aktywności gruczołów łojowych.

Badania naukowe pokazują też, że zielona herbata stanowi doskonały stymulant mózgu. Poprawia ona zdolność przyswajania informacji, poprawia pamięć, polepsza koncentrację i powoduje skuteczne pobudzenie. Jest to spowodowane przede wszystkim obecnością w składzie napoju teiny, zawartego w herbacie odpowiednika kofeiny. Pierwsza z substancji działa na nasz organizm o wiele mniej inwazyjnie, jako że nie wypłukuje ona z ciała magnezu i potasu, jak ma to miejsce w przypadku częstego picia kawy naturalnej.

Czy bohaterka dzisiejszego artykułu zadziwić nas może czymś jeszcze? Jak najbardziej! Dzięki zawartości witamin, minerałów, lipidów i alkaloidów, przeciwdziała ona paradontozie oraz poprawia wydajność układu krążenia, przede wszystkim dzięki przeciwdziałaniu zatykaniu się naczyń krwionośnych. Na zakończenie nadmienić należy, że zielona herbata jest nie tylko zdrowa, ale i bardzo smaczna oraz aromatyczna – doskonale nada się ona jako uzupełnienie apetycznego dania czy przekąski!