Grunt pod tynk akrylowy i mineralny. Najważniejsze cechy

Detail of a Paint Tray and Roller

Niezależnie od tego, czy podłoże ma zostać wyszpachlowane, czy wymalowane, trzeba je odpowiednio przygotować, pokryć preparatem gruntującym. Jest to koniecznością w przypadku tynków, gładzi, płyt gipsowo-kartonowych. Po usunięciu ze ściany starej powłoki malarskiej grunty są niezbędne, to samo dotyczy ścian naprawianych, osłabionych, pylących i osypujących. Niezagruntowane podłoże to prosta droga do szybkiego odciągania wody z nałożonej zaprawy, nie ma też mowy o efektywnym malowaniu. Przy wyborze tynku pod grunt mineralny i akrylowy należy mieć na uwadze przede wszystkim jego parametry techniczne.

Idealny grunt pod tynk, czyli jaki?

Gruntowanie jest niezbędną czynnością, wystarczy pokryć powierzchnię specjalnym środkiem za pomocą wałka, pędzla lub metodą natryskową Istotną kwestią jest dobranie właściwego preparatu gruntującego do rodzaju podłoża. Jeśli powierzchnia ma być należycie chroniona przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, to najlepszym wyborem będzie grunt pod tynk mineralny, który wyróżnia się wysoką trwałością. Preparat trzeba też dopasować do użytej farby – do farb akrylowych przeznaczone są grunty akrylowe. Idealnie sprawdzą się on także do zabezpieczenia nowych ścian, gdyż tworzą trwałe i elastyczne powłoki. Grunty akrylowe są uniwersalne, mogą być stosowane na ścianach nie tylko wewnętrznych, ale też zewnętrznych. W przypadku tynku paroprzepuszczalnego zaleca się pokrycie go gruntem żywicznym. Tynk gipsowy wymaga zastosowania gruntu głęboko wnikającego ze względu na dużą chłonność tego minerału. W gruntach pod tynk powinna znajdować się w składzie przede wszystkim wodna mikrodyspersja polimerowa. Ich nadrzędnym zadaniem jest zwiększenie chłonności i porowatości podłoża. Żywice obecne w gruncie zwiększają chłonność, a kwarc odpowiada za przyczepność tynku.

Zagruntowany tynk jest mniej podatny na powstawanie nieestetycznych plam, wydłuża się również okres żywotności nakładanych warstw. Do gruntowania zewnętrznej ściany budynku zawsze powinno się wybierać preparaty cechujące się wysoką wytrzymałością na działanie rozmaitych czynników atmosferycznych. Grunt pod tynk mineralny jest niezwykle trwały, który idealnie sprawdza się do gruntowania podłoża wykonanego z tynku wapiennego, wapienno-cementowego, cementowego i betonu. Można go użyć także w przypadku podłoża pokrytego związaną powłoką malarską na bazie tworzyw sztucznych. Preparat gruntujący pod mineralne zaprawy malarskie poprawia ich przyczepność, zmniejsza i niweluje chłonność podłoża, redukuje efekt przebijania, ułatwia nakładanie tynku i wyprowadzenie faktury. Grunty pod tynk akrylowy dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, cechują się niską paroprzepuszczalność. Można liczyć na najwyższą jakość użytych barwników, wysoką estetykę. Ujednolica ona parametry całej gruntowanej powierzchni, przeciwdziała