Dla wielu z nas zdrowie oraz odpowiednie samopoczucie naszego psa, kota, czy świnki morskiej jest równie istotne jak nasza własna kondycja. Z uwagi na ten fakt, jeżeli tylko dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi, decydujemy się na regularne wizyty u weterynarza, który to dokonuje oględzin naszego pupila i w razie konieczności podejmuje się skomplikowanych zabiegów mających na celu przywrócenie go do pełni zdrowia.
Co jednak zrobić, gdy nie jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani usługami świadczonymi przez naszego obecnego weterynarza i pragnęlibyśmy do zmienić na innego specjalistę?
Z pomocą przyjdzie nam bezsprzecznie Internet. Jest to źródło informacji którego pod żadnym pozorem nie powinniśmy lekceważyć. Pragnąc skorzystać z wiedzy i doświadczenia nieznanego nam dotąd specjalisty warto wpisać jego imię i nazwisko w wyszukiwarce internetowej, a następnie sprawdzić jak często i w jakiej formie figuruje on w zaprezentowanych nam wynikach. Zapewne jedną z pierwszych pozycji będzie strona lecznicy, w której przyjmuje on zwierzęta. Nie wahajmy się jednakże poszukać nieco głębiej i zapoznać się z opiniami na temat lekarza wyrażanymi przez klientów, informacjami dotyczącymi otrzymanych wyróżnień czy zakończonych kursów, lub danymi o przebiegu kariery weterynaryjnej. Dadzą one nam pogląd czego spodziewać się możemy udając się na pierwszą wizytę z naszym pupilem, zapewnią, iż trafi on w dobre ręce, albo utwierdzą w przekonaniu, że należałoby poszukać innego specjalisty. Warto także wyszukać wszystkich weterynarzy w okolicy a następnie dla każdego z nich osobno przeprowadzić niewielkie śledztwo w Internecie. Okazać się bowiem może, że niedaleko naszego miejsca zamieszkania przyjmuje weterynarz, którego usługi jakością biją na głowę te świadczone przez osobę, z której wiedzy i doświadczenia skłonni byliśmy początkowo skorzystać.
Jak radzi szczeciński weterynarz Robert Mazur (vet-mazur.szczecin.pl) – kiedy już zdecydujemy się na wybór danego profesjonalisty, warto przed pierwszą wizytą przygotować listę szczegółowych pytań. Zapytać należy przede wszystkim o dostępny w lecznicy sprzęt specjalistyczny, zakres wykonywanych badań, ich inwazyjność oraz możliwość zamówienia wizyty domowej w sytuacjach awaryjnych. Nie wahajmy się także poprosić o informacje dotyczące ewentualnej współpracy weterynarza z innymi ekspertami w branży. Na tej podstawie będziemy w stanie stworzyć nasze wstępne wyobrażenie o jakości świadczonych usług oraz zaangażowaniu lekarza, z którego pomocy zamierzamy skorzystać.
Równie istotna jest możliwość obserwacji lekarza podczas rutynowych kontroli. Sprawdźmy czy ekspert jest w stanie uspokoić i właściwie zachować się przy naszym psiaku, kocie, czy innym zwierzątku domowym. Powie to nam więcej o jego charakterze i doświadczeniu niż nawet kilkugodzinna rozmowa zapoznawcza. Ostatnią z kwestii jaką wziąć należy pod uwagę jest cena świadczonych usług – jeżeli ich jakość jest niewspółmierna do sumy widniejącej na wystawionym rachunku, powinniśmy zastanowić się nad zmianą specjalisty i rozpocząć od kroku pierwszego, a więc od poszukiwania w Internecie danych kontaktowych oraz uzupełniających dotyczących ekspertów z branży.