Czy warto inwestować w programy internetowe na zamówienie?

Gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą, niejednokrotnie okazuje się, że oferowane przez największe firmy w branży oprogramowanie internetowe nie spełnia wszystkich naszych wymagań, a co za tym idzie – konieczne jest łączenie za sobą od kilku do kilkunastu programów celem osiągnięcia zadowalającego efektu. Biorąc pod uwagę fakt, iż za każdą z takich aplikacji uiścić należy opłatę miesięczną (abonament) lub też wykupić ograniczoną czasowo licencję, której wysokość liczyć należy w tysiącach złotych, bazowanie na rzeczonych zestawach oprogramowania doprowadzić może do ruiny nawet najlepiej prosperującą firmę. Co zrobić, aby problemu tego uniknąć?

Najskuteczniejszym ze sposobów, z którego korzysta coraz większa liczba małych i średnich firm oraz wielkich korporacji jest zlecanie firmom informatycznym przygotowania spersonalizowanych programów internetowych zawierających wyłącznie opcje niezbędne z punktu widzenia danego przedsiębiorstwa lub jego pracowników. Jak doskonale wiadomo, aplikacje komercyjne adresowane są do możliwie największej rzeszy odbiorców, przez co muszą one być maksymalnie rozbudowane, tak aby przedstawiciele niemalże każdej branży znaleźli korzystając z nich interesujące ich funkcjonalności i moduły.

Popularne powiedzenie mówi jednak, że jeżeli coś jest dla każdego, to jest też dla nikogo. Z takiego właśnie założenia wychodzą przedsiębiorcy zlecający firmom specjalizującym się w usługach IT wykonanie programów internetowych w oparciu o ich szczegółowe wytyczne. Programista wie w takim przypadku ilu pracowników zatrudnionych jest w danym przedsiębiorstwie, jakie role oni pełnią, jak szeroki jest asortyment firmy, jak również – jakie dokumenty są najczęściej opracowywane. Wiedza ta pozwala dostosować poszczególne sekcje programu pod kątem potrzeb osób zatrudnionych, prawidłowo przygotować aplikację usprawniającą magazynowanie, czy tez opracować dodatkową opcję zapisywania określonych plików jako szablonów dokumentów. Opcje te, mimo że nie są w żadnym wypadku skomplikowane czy zaawansowane, doskonale sprawdzają się w codziennej pracy, pozwalając uniknąć rozlicznych problemów i utrudnień spowalniających pracę firmy.

Niektórzy właściciele przedsiębiorstw stale wahają się nad zamówieniem własnego programu internetowego stworzonego na potrzeby prowadzonej działalności. Obawiają się oni przede wszystkim konieczności poniesienia wynikających z tego tytułu niewyobrażalnych kosztów. Mit o bajońskich sumach jakich domagają się informatycy za stworzony projekt już dawno obalony został przez specjalistów. Obliczyli oni, że suma zainwestowana w opracowanie średniozaawansowanej aplikacji internetowej wraz z jej wdrożeniem oraz wykupieniem dożywotniej licencji jest o wiele niższa niż zsumowane ze sobą na przestrzeni lat opłaty abonamentowe lub też dodatkowe wydatki spowodowane koniecznością nabywania coraz to nowych aplikacji pomocniczych i uzupełniających. Jeżeli więc nie straszne jest nam przeznaczenie na dalszy rozwój firmy kilku tysięcy złotych, powinniśmy możliwie najszybciej rozważyć wprowadzenie do przedsiębiorca zarządzania przy pomocy spersonalizowanych aplikacji internetowych.