Objawy odwodnienia u niemowlaka

objawy odwodnienia u niemowlaka

Odwodnienie u niemowlęcia najczęściej jest skutkiem przebytej choroby, która to objawiała się biegunką lub wymiotami. Podczas jej trwania, dziecko wraz z treścią pokarmową pozbywa się z organizmu znacznych ilości wody oraz elektrolitów, co może poważnie zagrozić jego stanowi zdrowia oraz w niektórych przypadkach doprowadzić nawet do przedwczesnego zgonu.

Z uwagi na ten fakt, konieczna jest wiedza dotycząca objawów odwodnienia u nowonarodzonej pociechy. Zapewne pomoże ona przeciwdziałać tragicznym w skutkach następstwom niewystarczającej ilości płynów w jej organizmie. Po pierwsze pamiętać należy, że dziecko odwodnione może wykazywać zauważalną zmianę w zachowaniu. W sytuacji, gdy nasza stale roześmiana i energiczna pociecha z dnia na dzień staje się apatyczna, ospała i nie przestaje płakać – może to być pierwszy objaw problemu zdrowotnego.
Świeżo upieczonych rodziców zaniepokoić powinno też rzadsze niż standardowo oddawanie moczu przez dziecko, wskazujące, iż nie ma ono w nerkach wystarczających ilości płynów, które organizm mógłby wydalić. Za częstymi wymiotami, kilkudniową biegunką oraz odwodnieniem idzie także nagła, zauważalna gołym okiem utrata wagi niemowlęcia.

Występowanie poważnego problemu zdrowotnego sygnalizować może także zapadnięte ciemię, cienie pod oczami oraz wysuszona skóra o niezdrowym kolorze (najczęściej odwodnione dziecko jest ponadprzeciętnie blade). Maluch może również wykazywać trudne do ugaszenia pragnienie, a podawane mu standardowe dawki płynów okazać się mogą niewystarczające. W sytuacji, gdy wszelkie z nadmienionych symptomów występują, jednakże nie są na tyle poważne, aby zasięgnąć porady lekarskiej, możemy spróbować samodzielnie pomóc dziecku.

Pierwszym z kroków jest podawanie mu możliwie największej ilości zdrowych płynów, takich jak woda czy też naturalne soki. Pozwolą one odbudować florę bakteryjną, wzmocnią niemowlę oraz zauważalnie poprawią jego samopoczucie ogólne. Jeżeli jednakże odwodnienie utrzymuje się przez kilka dni, a podawane płyny zwracane są w formie wymiotów lub też dziecko nie ma siły lub nie wyraża chęci ich przyjmowania, konieczna staje się wizyta u specjalisty. Zaleci on odpowiednie leki, doradzi sposób leczenia oraz podpowie co należy robić, aby w przyszłości uniknąć podobnych problemów. W sytuacjach krytycznych dziecko powinno trafić do szpitala i otrzymać nawadnianie dożylne, mające na celu utrzymanie go przy życiu do momentu, aż nie będzie w stanie samo przyjmować płynów.
Pamiętajmy także, że ustąpienie większości objawów odwodnienia nie jest sukcesem samym w sobie – odpowiedni stan zdrowia dziecka należy utrzymać, dbając aby otrzymywało znaczne ilości witamin, minerałów oraz możliwie największe ilości zdrowych płynów. Odpowiednia dieta oraz profilaktyka pozwolą zapobiec problemom w przyszłości. Warto też zadbać o wzmożoną aktywność ruchową niemowlęcia, mającą na celu wzmocnienie jego ciała. Będzie ono dzięki temu bardziej odporne na wszelkiej maści choroby, które poskutkować mogą odwodnieniem oraz zauważalnym osłabieniem organizmu.