Czy warto korzystać z pomocy psychoterapeuty?

pomoc psychoterapuety

Pytanie takie zadaje sobie zapewne niejeden i niejedna z nas. Czy warto wydawać ciężko zarobione pieniądze na pomoc specjalisty? Może wystarczy po prostu zmienić dietę, zmienić stosunek do stresującej pracy, czy też spojrzeć z dystansu na problemy zawodowe i rodzinne?

Okazuje się jednakże, że nie jest to zadanie tak proste jakby się wydawało. Niejednokrotnie problemy psychiczne, z którymi się zmagamy mogą z czasem przybierać na siłę, sprawiając, że nie będziemy sobie w stanie z nimi poradzić samodzielnie, nawet mimo najszczerszych chęci.

Jak dowiadujemy się od psychoterapeuty, Pani Anny Kowskiej – Polańskiej, eksperta w dziedzinie zdrowia publicznego, depresja, rozdrażnienie, nerwice oraz im podobne problemy są równie poważne co tradycyjne dolegliwości zdrowotne. Zarówno jedne jak i drugie mogą nam znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i uniemożliwić czerpanie przyjemności z wykonywania czynności, które jeszcze do niedawna sprawiały nam radość. Jeżeli więc w przypadku, gdy bolą nas oczy, serce, kręgosłup, czy głowa możliwie najszybciej udajemy się do lekarza, dlaczego nie postąpić identycznie w sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z własną psychiką?

W rozważaniach dotyczących psychoterapii i jej skuteczności niejednokrotnie przewija się temat depresji. To właśnie ona jest jednym z najczęstszych problemów, z którymi zmagają się obywatele krajów zarówno rozwijających się jak i rozwiniętych. W swoim zaawansowanym stadium nie poddaje się ona standardowym zabiegom mającym na celu uśmierzenie bólu, relaksację, czy też usunięcie niepokojów. Na nic zdają się akupunktura, joga, czy medytacja – konieczna staje się pomoc specjalisty. To właśnie wtedy warto wybrać się do psychoterapeuty. Dokładnie wysłucha on naszych problemów, na podstawie zebranych informacji zidentyfikuje on problem z którym się zmagamy, a następnie zaleci terapię. Niejednokrotnie będzie ona połączona z zażywaniem ściśle określonych leków umożliwiających pozbycie się problemu psychicznego raz na zawsze. Tak jak nie staramy się leczyć na własną rękę w sytuacji, gdy cierpimy na migotanie przedsionków czy astmę, tak nie powinniśmy podejmować niesprawdzonych i często nieskutecznych działań mających na celu poprawę kondycji psychicznej. Nie dość, że mogą one okazać się nieefektywne, to i mogą dodatkowo negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, a w najbardziej pesymistycznym scenariuszu – pogłębić stany lękowe czy depresję, z którymi się zmagamy. Jeżeli stałe migreny, stany podenerwowania, czy bezsenność uniemożliwiają nam czerpanie pełnej satysfakcji z życia, konieczne może okazać się zasięgnięcie rady eksperta. W sytuacjach krytycznych skierowani zostaniemy do psychiatry, który to przy pomocy silnych leków postara się uzdrowić nadszarpniętą psychikę, na początku jednakże zalecamy zasięgnięcie rady psychoterapeuty. Zdiagnozuje on problemy z jakimi się zmagamy, określi on ich dotkliwość oraz w razie konieczności skieruje na specjalistyczne badania. Może się jednak okazać, że zwyczajna szczera rozmowa, zwierzenie się z własnych problemów oraz regularne stosowanie nieinwazyjnych leków antydepresyjnych może być w naszym przypadku kluczem do doskonałego samopoczucia.

witryna internetowa: Psychoterapeuta Anna Kowska – Polańska