Przycinanie iglaków

przycinanie iglaków

Przycinanie iglaków – Geometryczne? W formie rzeźb? A może po prostu naturalne? Chcąc móc pochwalić się pięknymi iglakami musimy zadbać nie tylko o ich prawidłową pielęgnację, ale również o regularne przycinanie, które pozwala im zachować efektowny wygląd. Przycinanie iglaków dla wielu z nas staje się swoistym hobby i formą sztuki pozwalającej na relaks.

Przycinanie iglaków – Co wybrać?

Do formowania najlepiej nadają się rośliny wolno rosnące – cisy, żywotniki, jałowce pośrednie, wirginijskie, sabińskie. Od nich należy rozpocząć swoją przygodę z przycinaniem iglaków. Tym bardziej zaawansowanym proponujemy natomiast modrzewie, choiny czy cyprysik groszkowy. A osobom cierpliwym (prawdziwie spektakularne efekty zobaczymy po około 7 latach) może spodobać się praca z sosną np. kosówką lub bardzo efektywną sosną Waterera.

Pamiętaj! Aby sosna wytwarzała dużo pędów bocznych należy uszczykiwać jej świeczki – młode przyrosty.

Przycinanie drzew iglastych ogranicza się najczęściej do przycinania wierzchołka lub w niektórych przypadkach do usunięcia słabszego z wierzchołków. Kiedy zdecydujemy się na przycięcie wierzchołka iglaka, warto również zadbać o boczne gałęzie – zwężając drzewo ku górze.

Przycinanie iglaków – czym przycinać?

Iglaki najlepiej przycinać ręcznym sekatorem i poręcznymi nożycami o nieco krótszych ostrzach, którymi łatwiej manewrować. Natomiast chcąc usunąć sęki użyjmy specjalnych cążek.
Pamiętaj! Aby nie uszkodzić roślin narzędzia muszą być zawsze zdezynfekowane i dobrze naostrzone.

Przycinanie iglaków – Jak przycinać?

Pierwszy etap: nadajemy kierunek
Drugi etap: regularnie docinamy
Pamiętaj! Formowanie roślin to długotrwały proces, który wymaga cierpliwości, systematyczności oraz uwagi.

 

Przycinanie iglaków – kiedy przycinać?

Pierwszego cięcia dokonujemy wczesną wiosną – przed wypuszczeniem pędów. Podczas tego cięcia wycinamy uszkodzone zimą pędy oraz przycinamy gałęzie, aby je uformować. Latem możemy nieco poprawić kształt rośliny przycinając ją 1-2 razy.

Pamiętaj! Aby ostatniego cięcia dokonać na przełomie sierpnia i września