Jaki nawóz pod tuje?

jaki nawóz pod tuje

Tuja niepodzielnie panuje w polskich ogrodach. Jest nie tylko piękna, ale doskonale sprawdza się w różnych warunkach pogodowych – nie bez znaczenia jest tu mrozoodporność (tuja szmaragdowa) – i łatwość pielęgnacji.

Jaki nawóz stosować pod tuje, kiedy i jak często je nawozić?

Tuje należy nawozić 2-3 razy w sezonie: wiosną (kwiecień/maj), latem (lipiec) i jesienią (wrzesień/październik). Należy pamiętać, że rodzaj nawozu pod tuje zależny jest od pory roku.

Nawozy mineralne:
Pamiętaj! W okresie wiosennym i letnim stosuj nawozy z wysoką zawartością azotu. Możesz zastosować pod tuje nawozy uniwersalne lub specjalistyczne nawozy do iglaków, a także granulowane nawozy długo działające, z których składniki mineralne uwalniają się nawet przez okres 3 miesięcy, dlatego stosujemy je tylko na wiosnę.

Pamiętaj! Nawozy z azotem (wiosenne i letnie) stosujemy tylko do połowy lipca!

Nawozy jesienne zawierają dużo potasu i fosforu, a ich zadaniem jest przygotowanie roślin do zimy. Należy również pamiętać o tym, aby stosowany przez nas nawóz pod tuje zawierał magnez, który zapobiega żółknięciu liści i obumieraniu igieł, a żeby dobrze się wchłaniał gleba nie może być zakwaszona.
Najprostszy w użyciu jest granulowany nawóz, który po prostu rozsypujemy pod rośliną w promieniu nieco przekraczającym obwód rośliny i lekko przekopujemy z ziemią.

Nawozy płynne rozcieńczamy z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu i podlewamy roślinę.

Pamiętaj, aby nigdy nie stosować skoncentrowanego roztworu nawozu!
Dawka roczna wynosi 0,8 – 1kg na 10 m²

Nawozy organiczne:
Choć nawozów organicznych nie da się przedawkować często w ogóle o nich zapominamy. Tymczasem nawozy organiczne warto stosować przynajmniej raz w sezonie, gdyż ich zadaniem jest zaopatrzenie gleby w próchnicę i mikroorganizmy glebowe oraz zapobieganie zasoleniu podłoża, które prowadzi do osłabienia rośliny i wzrostu podatności na choroby.

Pamiętaj! Dobre nawozy organiczne do nawożenia tui to obornik i kompost.

Rodzaje nawozów mineralnych:
nawozy uniwersalne: Azofoska, Fruktus,
nawozy specjalistyczne do iglaków: Dr Green, Pokon, Agrecol, Biopon, Fructus, Substral, Vila
granulowane nawozy długo działające: Osmocote,

Rodzaje nawozów organicznych używanych pod tuje:
Biohumus lub Humvit-Eko