W jakim stylu umeblować mieszkanie? Popularne trendy.

Zaaranżowanie pięknego a jednocześnie funkcjonalnego wnętrza jest nie lada wyzwaniem, bowiem niejednokrotnie bardzo ciężko jest pogodzić nasz zamysł estetyczny z przeznaczeniem, jaki ma pełnić dany pokój. W tym właśnie celu powstał dzisiejszy artykuł, w ramach którego postaramy się zaznajomić naszych czytelników z najnowszymi trendami meblowania przestrzeni mieszkalnych. Zaczynajmy!

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na uniwersalności, ponadczasowości oraz minimalizmie, zdecydować się powinniśmy na tak zwany styl skandynawski. Charakteryzuje się on wykorzystaniem, czy to podczas malowania ścian czy też nabywania mebli – przewagą odcieni bieli oraz błękitu. Co więcej, w tym przypadku staramy się nie zagracać danej przestrzeni, a umieszczamy w niej jedynie meble, które faktycznie będą przydatne w dłuższej perspektywie. W pokoju gościnnym znajdą się  się więc stylowe meble drewniane, wygodna kanapa, stolik na kawę, komoda oraz barek…i tyle. Dzięki ograniczeniu ilości elementów wystroju przestrzeń momentalnie wyda się nam większa, a goście i domownicy będą się mogli poruszać po niej swobodnie, nie obawiając się że zahaczą lub potkną się o jakikolwiek element dekoracyjny.

Całkowitym przeciwieństwem opisywanego powyżej trendu jest styl retro. W jego przypadku decydujemy się nie tylko na kolory ścian ale i dobieramy meble w taki sposób, aby całość była jak najbardziej wyrazista, przemawiała do odbiorcy już od momentu przekroczenia progu i oszałamiała go swoim przepychem i bogactwem. W takim przypadku zadbać powinniśmy o sprawienie, aby pokój sprawiał wrażenie przytulnego, głównie poprzez jego wypełnienie dodatkowymi meblami, takimi jak stoliki, pufy, szafy, czy kredensy. Nie zapominajmy także, że styl retro kieruje się własnymi prawami, a jeżeli marzy nam się prawdziwie oddać klimat minionych lat, powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie elementy dekoracyjne i gadżety, które to przywołają ducha minionej epoki.

W obecnych czasach na szczęście nie jest to trudne – wystarczy jedna wizyta na portalu aukcyjnym, a naszym oczom ukażą się tysiące tego typu komponentów wystroju wnętrza.
Co ważne, w obecnych czasach stawia się przede wszystkim na indywidualizm. Wnętrze ma się podobać przede wszystkim nam jako osobom spędzającym w nim lwią część czasu. Czasem więc zamiast silić się na kopiowanie podpatrzonych w Internecie projektów jeden do jednego powinniśmy dać dojść do głosu naszej wyobraźni, która na pewno podpowie nam jak umeblować dany pokój tak, aby jednocześnie prezentował się on dobrze i spełniał swoje funkcje użytkowe. Warto w tym miejscu nadmienić, że każda przestrzeń i każdy pokój jest inny, a więc nasz wymarzony projekt, który to doskonale wygląda na zdjęciu, w naszym salonie czy w kuchni może sprawiać o wiele gorsze wrażenie. Warto więc przed przystąpieniem do znaczących modyfikacji zasięgnąć porady eksperta, który podpowie nam, czy rozwiązania które planujemy wdrożyć we własnym domu mają rację bytu i czy nie zaburzą one ogólnego wyglądu i atmosfery przestrzeni mieszkalnej. Jest to niezwykle ważne, szczególnie jeżeli planujemy ją zajmować przez najbliższe kilka do nawet kilkunastu lat!