Storczyki – pielęgnacja po przekwitnięciu.

pielegnacja storczykow

Niejedna pani domu zapewne zgodzi się z nami, że storczyki są jednymi z najpiękniejszych kwiatów, jakimi można przyozdobić swój ogród czy taras. Ich żywe kolory, unikatowy wygląd oraz specyficzny zapach od razu przyciągną uwagę gości i wprowadzą w odpowiedni nastrój domowników.

Problem z tymi niezwykłymi kwiatami ma miejsce w momencie, gdy po okresie najpiękniejszej prezencji przekwitną one niespodziewanie. Co należy wtedy z nimi zrobić? Jak je pielęgnować?

Pielęgnacja storczyków po przekwitnięciu

Przede wszystkim pamiętać należy, aby w okresie po przekwitnięciu stale przetrzymywać storczyki w ciepłym i odpowiednio nasłonecznionym miejscu. Warto przenieść je więc z ogrodu do pokoju ze znaczną ilością okien oraz dobrą wentylacją. Dzięki temu storczyki po przekwitnięciu będą miały czas na regenerację oraz wydanie kolejnych cieszących oko kwiatów.

Ogrodnicy utrzymują , że po przekwitnięciu łodygę storczyków można także przyciąć w połowie ich długości, co zwiększa szansę, iż wypuści ona nowe pędy. Aby jednak tak się stało, konieczne jest utrzymywanie na satysfakcjonującym poziomie wilgotności gleby, w której kwiat został posadzony.

Rozwiązaniem optymalnym jest podlewanie storczyków codziennie celem utrzymania stałej wilgotności ziemi. Częstsze nawadnianie może być niekorzystne w skutkach i sprawić, że przekwitnięty kwiat nie wypuści więcej nowych pędów kwiatowych – do tego nie chcemy przecież dopuścić! Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy stale zapominać będziemy o choćby skropieniu kwiatów wodą lub też gdy wilgotność powietrza będzie zbyt niska.

Jeżeli chodzi o przycinanie i formowanie storczyków, zaleca się, aby podchodzić do rzeczonej kwestii niezwykle ostrożnie. Nie obcinajmy łodyg kwiatu w pełni rozkwitu, jak również ostrożnie obchodźmy się z nimi już po uschnięciu. Odcinajmy wyłącznie te fragmenty storczyka, które uschły samodzielnie, gdyż istnieje szansa, że pozostałe zaczątki kwiatowe za kilka miesięcy przeobrażą się we w pełni rozwinięte, niezwykle piękne kwiaty. Pośród pań domu oraz początkujących ogrodników pokutuje przekonanie, iż storczyki obcinać należy ponad trzecim oczkiem.

Niestety nie jest ono słuszne, jako że to roślina samodzielnie, podczas ponownego wzrostu wybiera miejsce, z którego wykiełkują nowe pędy. O wiele skuteczniejszą metodą jest pozostawienie storczyka po przekwicie samemu sobie i zadbanie wyłącznie o możliwie najlepsze warunki jego przechowywania. Pozwoli to roślinie nabrać sił do rozkwitu, zregenerować się i rozrastać kiedy przyjdzie na to odpowiedni czas. Nie bez powodu mówi się, że natury nie należy poganiać, jako że kieruje się ona własnymi zasadami.

Nadmierna opieka nad przekwitłym storczykiem może przynieść więcej szkody niż pożytku i poskutkować koniecznością zakupu nowych sadzonek. Nie podejmujmy gwałtownych, nieprzemyślanych działań, a z całą pewnością unikniemy konieczności dokonywania nieplanowanych zakupów. Nic nie daje bowiem większej satysfakcji niż ponowne przywrócenie do życia storczyka, który całe lato cieszył nasze oko pięknym kolorem i radował nozdrza wspaniałym zapachem.